Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma Dilekçesi Nedir?

Boşanma dilekçesi, boşanma kararı alan çiftlerin ilk adımı olarak düşünülebilir. Boşanma sürecine ilişkin tüm talepler bu dilekçe de yer almaktadır. Boşanma dilekçesi; Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma dilekçesi olmak üzere iki çeşitte yazılmaktadır.

İçinde bulunduğunuz senaryoya uygun olan dilekçe türüne göre yazımı yapmanız uygun olacak ve mahkeme sürecini hızlandıracaktır. Eğer çiftler kendi aralarında boşanmayı kararlaştırmış ve çocukların velayetini, mal paylaşımını buna ek olarak tazminat durumunu kararlaştırmışsa söz konusu çiftlerin anlaşmalı boşanma dilekçesi yazması gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma dilekçesinde ise; Çiftlerden boşanmak isteyen taraf dilekçeyi kendi içinde bulunduğu senaryoya uygun olarak doldurmakta ve dilekçesinde yazdığı tüm kusurları yargı önünde ispatlamakla mükelleftir. Bu nedenle anlaşmalı ya da çekişmeli dilekçe yazarken mutlaka hukuki destek almak önemlidir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BOŞANMA AVUKATI SAYFAMIZI ZİYARET EDİN.

www.ozguronderhukuk.com/hizmetler/bosanma-avukati/

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Anlaşmalı boşanma dilekçesi, daha önce de belirttiğimiz üzere çiftlerin kendi aralarında anlaşması sonucu yazılan dilekçe türüdür. Anlaşmalı boşanma türünde söz konusu anlaşma maddeleri yer almamalıdır. Boşanma protokolü olarak da bilinen, anlaşmanın detayları hakkında mahkemeye bilgi veren belge boşanma dilekçesinden ayrı yazılmalıdır. Bu sayede anlaşmalı boşanma dilekçesine ek sunulan anlaşmalı boşanma protokolünü inceleyen yüksek mahkeme gerekli gördüğü durumlarda düzeltmeler yaparak boşanmayı kısa sürede gerçekleştirecektir.

Anlaşmalı boşanma protokolünde her türlü anlaşma yer alabilir. Örneğin 3 ay sonra 30 bin lira ödemeyi kabul ediyorum. Gibi bir madde koyma hakkına sahip olan çiftlerden biri bir bakıma senet imzalamış durumdadır. Bu nedenle anlık kızgınlık ya da hırs ile boşanma dilekçesi yazmamak ve hukuki destek alarak bu adımları gerçekleştirmek son derece önemlidir.

 

Çekişmeli Boşanma Dilekçesi

Çekişmeli boşanma dilekçesi; Çekişmeli boşanma dilekçesinin tam tersi olarak içinde onlarca farklı ayrıntı barındırabilir. Bu ayrıntı da davacının davalıya isnat ettiği tüm suçlamalar yer almalıdır. Talepler ve istekler boşanma dilekçesinde yer almaz. Mahkemeye ayrıca sunulur. Yüksek mahkeme talep edilenlere karşın adil bir karar vererek boşanmayı gerçekleştirir.

Boşanma davaları çekişmeli olduğu durumlarda 1,2 yıl arasında sürebilmektedir. Bu nedenle yine anlaşmalı boşanma davasında olduğu gibi hukuki yardım alarak söz konusu zamanda her gelişme profesyonelce ele alınmalıdır. Örneğin eşinin çalışmadığını iddia eden diğer eş, suçlamaya konu olan dönemde düştüğü geçim sıkıntısını belgelendirmelidir. Bu nokta da avukat varsa ev sahibinden kira ödemesine ilişkin makbuzu talep ederek şayet varsa ödenmemiş makbuz yanıtını almaya hak sahibidir. Bu makbuz boşanmak isteyen eşin haklılığını ortaya çıkartmaktadır.

Fakat aynı durumda kendi savunmasını yapmak isteyen eş aynı makbuzu ev sahibinden isteyeme yetkili değildir. Ayrıca yaptırım gücü de bulunmamaktadır. Boşanma dilekçesi yazarken ve çekişmeli boşanma davasına ilişkin bir yola girerken bu hususlar dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.

 

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Sık karşılaşılan sorular arasında yer alan; Boşanma dilekçesi nasıl yazılır? Sorusunun cevabı öncelikli olarak boşanma türüne göre yazılacağıdır. Sonrasında boşanma türüne bağlı işlenen dilekçenin içeriği hakkında giriş gelişme sonucu olan bir dilekçe yazılmalıdır.

Boşanma dilekçesinde mutlaka yer alması gereken noktaları şu şekilde sıralayabilir;

 • Dilekçede boşanma isteğine sebepler yazılmalıdır.
 • Talep edilen tedbirler yazılmalıdır.
 • Tazminat talepleri olan maddi ve manevi koşullar yazılmalıdır.
 • Delillere ilişkin bilgiler dilekçede yer almalıdır.

Yazılan dilekçenin davanın seyrini doğrudan etkileyeceği unutulmamalı ve dilekçe de önem gösteren her konu titizlikle seçilerek dilekçeye eklenmelidir. Bu nokta da Aile hukuku avukatı ile iletişim kurmak ve dilekçe konusunda destek almak en doğru seçim olacaktır.

Aldatma Nedenine Bağlı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi, durumu itibari ile zina konusunu da kapsaya bilmektedir. Bu nedenle yazılan dilekçe de olay hakkında net ve çelişkisiz bilgiler vermek çok önemlidir. Bu bilgiler, aldatmanın ne zaman gerçekleştiği, aldatılan eşin ne zaman öğrendiği, aldatmaya kanıt olan bir delilin olup olmadığı ve aldatmaya şahit olan tanıkların varlığı ve atıfta bulunulması atlanmamalıdır.

Aldatma nedeni ile açılacak boşanma davalarında 6 ay içinde açılmayan davalar 6 ay sonra geçerli sebep olmaktan çıkmaktadır. Buna ek olarak şayet aldatma 6 aydan eski bir tarihe sahipse, olay affetme kapsamına girer ve aynı suç hem affedilip hem de dava edilmez. Bu durumda 6 aydan eski olan aldatmalar için boşanma davası açma yolu kapalıdır.

Aldatma nedenine bağlı olarak açılan boşanma davalarında kanıt olarak gösterilebilen konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mesajlar
 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Otel kayıtları
 • Bina giriş çıkış saatleri
 • Bina kamerasındaki görüntüler
 • Kredi kartı harcamaları

Aldatmaya bağlı boşanma talebi için kanıt niteliği taşıyan durumlardır.

Şiddetli Geçimsizlik Sebebi ile Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Eşler arasında sık görülen boşanma sebeplerinden biri de şiddetli geçimsizliktir. Şiddetli geçimsizlik sebebi ile boşanma davası açılırken, Temel alınan nokta TMK da evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak belirlenmiştir. Anlaşmalı boşanma yolu ile de sonlandırılabilecek olan evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına bağlı boşanma talebi, çekişmeli davaya dönüştürülerek de çözüme kavuşabilir. Bu dava türünde davayı açanın dava edilenden daha kusurlu olduğu durumlarda, dava açılan eş boşanma talebinin kabul etmeyebilir.

Şiddetli geçimsizlikten kaynaklı boşanma davası açarken ihtiyaç duyulan belgelerden biri, boşanma dilekçesidir. Dilekçe de yer alması gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evliliği temelinden sarsan olaylar nedir?
 • Eşlerin bu olaylara karşı takındığı tutumlar nedir?
 • Ortak hayatı sürdürülemez yapan konular nelerdir?
 • Anlaşmalı boşanma olacaksa, 1 yılı doldurulduğu belirtilmelidir.

Boşanma Davası Dilekçesi Nereye Verilir?

Boşanma davası dilekçesi, mahkemeye teslim edilmelidir. Dilekçeye ek olan protokol ve delillerle birlikte mahkemeye teslim edilecek olan dilekçe ikametgah adresine en yakın aile mahkemesine sunulmalıdır. Eğer yaşanılan adreste aile mahkemesi yok ise o zaman dilekçenin asliye hukuk mahkemesinde bir sakınca yoktur.

Boşanma Dilekçesi Ücreti ne kadar?

Boşanma dilekçesi ücreti, eğer avukat yardımı alınacaksa gerekli olur. Eğer avukat yardımı alınmayacaksa dilekçe ücreti ödemek gerekmeyecektir. Fakat hukuki işlemlerin bazen karmaşıklaşabildiği göz önünde bulundurularak dava dilekçesinin bir avukat ile hazırlanması büyük fark yaratacaktır.

Zira boşanma sürecinde ortaya çıkacak olan, çocukların velayet ve nafaka durumları, mal paylaşımı, çocuklarla ortak zaman geçirme, gibi son derece kritik hakların alınabilmesi için hukuki destek alarak hukukun çizdiği çerçeve içinde söz konusu dilekçenin işlenmesi büyük önem taşır. Boşanma dilekçesi ücretsiz olsa da, mahkemeye başvurmak ücretlidir. Her yıl güncellenen ücretler olsa da ortalama 500-700 Lira arasında bir bedelin geri alınmak koşulu ile mahkemeye ödenmesi gerekmektedir.

Mahkemeye ödenmesi gereken ücret ödenmediği durumda, dava işleme alınmayacaktır. Ödenmesi gereken ücret yarım yada eksik yatırıldığında hakim davacıya ek süre tanıyarak ücreti tamamlaması için olanak sağlar. Yine bu süreç içinde ödenmeyen dava ücretlerinden sonra, dava askıya alınır ve ücret ödenip dilekçe yenileninceye kadar yok hükmünde sayılır. Bu koşullar altında mevcut evlilik sürmeye devam etmiş olarak kabul edilecektir. Eğer varsa bir aldatma, geçen zaman içinde ücret ödenememesine bağlı olarak affedilmiş kusur olarak kabul görebilmektedir. Tüm bu teknik ayrıntılar arasında kaybolmamak adına aile avukatı ile görüşmek en doğru seçimdir.

Sizde boşanma davaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Boşanma Avukatı sayfamıza gözatın.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BOŞANMA AVUKATI SAYFAMIZI ZİYARET EDİN.

www.ozguronderhukuk.com/hizmetler/bosanma-avukati/

Diğer Yazılarımız:

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Boşanma Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir