İştirak Nafakası Nedir?

iştirak nafakası nedir

İştirak; kelime anlamı ortak olma, paydaşlık anlamına gelmektedir. Nafakada ise çocuğun masraflarının ortak olmasını ifade etmektedir. Boşanma süreci oldukça zor ve oldukça can sıkıcı bir süreçtir. Hele birde söz konusu çocuklar ortada ise bu durum daha da can sıkıcı olmaktadır. Çünkü bu süreçte çocuklar psikolojik olarak etkilenmektedir. Hem aile birliğinin bozulması hem de imkânlarını kaybetme olasılığı çocukları oldukça yıpratmaktadır.

Zaten bu süreçte de yani çocukların olması durumunda hâkimler evliliğin sonlandırılmasında oldukça itina ile davranmaktadır. Topluma sağlıklı bireyler kazandırmak aileler kadar onlarla iletişim halinde olan kişiler içinde bir sorumluluk taşır. Bu nedenle sorumlu olan kişilerden bir diğeri ise dolaylı olarak da hâkimler olmaktadır.

İştirak Nafakası Nedir Nasıl Belirlenir?

İştirak nafakası; boşanma davası sürecinde tarafların sahip olduğu çocuklarının velayeti almayan kişi tarafından geçim giderlerine ortak olması amacıyla ödemesine hükmedilen nafaka tutarıdır. Bu nafakanın amacı çocukların herhangi bir mağduriyet yaşanmamasıdır. Bu nafakanın adı halk arasında çocuk nafakasıdır. Ancak hukuki olarak karşılığı ise iştirak nafakasıdır. Çocuklar için ödenecek tutar boşanma davası sürecinde hâkim tarafından belirlenir.

Ancak bazı durumlarda yani anlaşmalı boşanma davalarında tarafların imzaladığı sözleşme gereğince hâkimin onayıyla da kabul edilebilir. Buradaki temel şart nafaka yükümlüsünün velayet sahibi olmamasıdır.            Velayete sahip olan eş iştirak nafakası hakkına sahiptir. Bu nafakayı yalnızca çocukların masrafları için kullanması söz konusudur.

Türk Medeni Kanunu‘nun 182. ve 183. Maddesinde iştirak nafakasına ait hükümler yer almaktadır. Ancak bu hükümler içerisinde çocuk nafakasının tutarından ya da oranlarından söz edilmemektedir. Çünkü kanunda iştirak nafakasına ait bir hesaplama söz konusu değildir. Genellikle hâkimler çocuk sayısına ve nafaka yükümlüsünün ekonomik durumuna göre bir miktar belirlemektedir. Bu nafakaya hükmedilmiş ise kesinlikle ödenmelidir. Zaten vicdani bakımdan anne ve babalar çocuklarına bakmak ve her türlü masrafını karşılamak zorundadır. Gerekli olan ilgi ve sevginin yanı sıra çocukların maddi olarak giderleri de söz konusu olmaktadır.

İştirak Nafakası Ödenmesi Zorunlu Mudur?

Hâkim tarafından herhangi bir nafakaya hükmedilmiş ise kanunen bu nafaka ödenmek zorundadır. İster yoksulluk nafakası olsun ister çocuk nafakası olsun bu tutarın ödenmesi hükümle kayıt altına alınır. Bu nedenle iştirak nafakası ödenmesine hüküm getirilmiş ise ödenmemesi söz konusu değildir. İştirak nafakasını velayet sahibi olan kişinin hesabına yatırdığınızdan dolayı bu durum bir nevi kayıt altına alınır.

Ödemediğiniz zaman ise velayet sahibi ödenmeyen ayları gösterir hesap dökümü ile icra takibi başlatabilir. Bu durumda da kendi rızanız ile olmasa bile devlet eliyle bu nafakayı maaşınızdan kesilerek ödenmek zorunda bırakılırsınız. Kanunen de hiçbir itiraz hakkınız olamaz. Herhangi bir sebeple ödemeyi reddetmeniz durumunda ise hapis cezası ile karşılama durumunuz ortaya çıkabilir.

İştirak nafakası müşterek çocuklar için belirlenmiş olan bir nafakadır. Yasal sorumluluk kazanmak genellikle 18 yaş olarak belirlenmiştir. Bu nedenle 18 yaşına gelen bir çocuk için iştirak nafakası ödenmesi söz konusu olamaz. Ancak çocuğunuzun üniversite hayatının olması durumunda bu konuda uzman kişilerinde fikirlerini alarak eğitim nafakası olacak şekilde bir nafaka talep etmeniz mümkün olabilir. Ancak bu durum içinde mutlaka bu konuda yeterli bilgi, donanım ve eğitime sahip kişilerle iş birliği yapmanız gereklidir.

iştirak nafakası hesaplama

İştirak Nafakasının Kaldırılması veya Arttırılması Mümkün Müdür?

Öncelikle iştirak nafakasının ortadan kalkma durumu 18 yaşına kadar mümkün değildir. Bu hususta yapılması gereken pek bir durum söz konusu değildir. Eğer çocuğunuzu kaybetmiş iseniz yine bu nafaka kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Eski eşinizin yeniden evlenmesi iştirak nafakasının ortadan kalkması için geçerli bir neden olmayabilir. Bu durum için farklı görüşler söz konusudur. Eğer velayet sahibi kişinin ekonomik durumunun bunu karşılayacağını ispat ederseniz hâkim bu nafakayı ortadan kaldırabilir. Ancak bu hususta önemli olan şey ise bu durumu ispat etmek olacaktır. Hukukta her şey kanuna uygun bir şekilde ilerlemelidir. İspat söz konusu değilse kaldırılma gibi bir durumdan söz edilemez.

İştirak nafakasının artırılması da yine ispatı gerektirecektir. Çocuğunuzun masraflarının artması karşı tarafı ilgilendirip ilgilendirmeyeceğine yine hâkim karar verecektir. Örneğin iştirak nafakası ödemek ile yükümlü olan kişinin ekonomik durumunda bir iyileşme söz konusu olursa nafakanın artırılması için geçerli bir sebep ortaya çıkacaktır. Ancak burada önemli olan husus ise bu durumu tıpkı kaldırılma isteği gibi ispat edilmesi gerekliliğidir. İspat etmediğiniz sürece artırılması hususunda herhangi bir olumlu sonuç beklemeniz mümkün olmayacaktır.

İştirak Nafakası Ne Kadar Belirlenir?

Daha önce belirttiğimiz gibi kanunda bu durum ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Boşanma esnasında ilgili hâkim kişinin ekonomik durumunu ve çocuk sayısını göz önünde bulundurarak bir tutar belirler. Türk Medeni Kanunu‘nun 182. ve 183. Maddesinde iştirak nafakasına ait koşullar hükümler açıkça belirtilmesine rağmen maddi olarak bir tutar ya da bir oran belirlenmemiştir. Bu durum tamamen karara hükmedecek hâkime bırakılmıştır. Ayrıca iştirak nafakasına ait bir hesaplama da mevzuatta yer almamaktadır. Aslında iştirak nafakasında çiftlerin ortak bir payda da birleşmesi boşanma sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Ancak bu durum pek de kolay olmamaktadır. Günümüzde bu durum ile ilgili çok sayıda anlaşmazlıklar mevcuttur.

Çiftler iştirak nafakası söz konusu olduğunda karşılıklı bir anlaşma yapabilirse hâkim mevcut durumları da gözeterek iki tarafında faydasına bir karar verecektir. Ancak bu durum söylenildiği gibi ne yazık ki çok da kolay olmamaktadır. Medeni bir şekilde ayrılmak oldukça avantajlı olacaktır. Böylelikle çocuklarda bu süreçten daha az etkilenecektir. Bu nedenle anlaşmalı olarak yapılan boşanmalar daha sağlıklı sonuçlar doğurmaktadır. İştirak nafakasında zaten hâkim nafaka yükümlüsünün maddi gelirini göz önünde bulundurmaktadır. Kanunen olarak da bu nafaka 18 yaşına kadar devam etmektedir. Ancak daha fazla bilgi için profesyonel olarak hizmet veren bir avukat ile görüşmeniz son derece faydalı olacaktır.

Hangi Durumlarda Ne Zaman Kesilir?

Bu sorunun cevabını daha öncede belirttiğimiz 18 yaş olarak ifade edebiliriz. Yani kısaca özetleyecek olursak iştirak nafakasına hükmedilmiş ise ve siz nafaka yükümlüsü iseniz 18 yaşına kadar çocuğunuza ya da çocuklarınıza bu tutarı ödemek zorundasınız. Eski eşinizin yeni bir evlilik yapması her durum için geçerli olmayabilir. Ancak ekonomik koşullarınızın değişmesi ve gelirinizde bir azalış olması durumunda bunu mahkemeye ispatlayarak azaltılmasında talepte bulunabilirsiniz. Bir diğer husus ise eğer gelirinizi kaybetmiş iseniz yine bu durumu mahkeme değerlendirecektir. Ancak diğer konularda olduğu gibi bu durumda da ispat yükümlülüğünüz bulunmaktadır.

İştirak nafakası çocuğunuz için ödenen bir nafakadır. Boşanma sürecinden oldukça etkilenen çocuklar için nafaka yükümlüsü olarak bu sorumluluğunuzu yerine getirmeniz oldukça doğru olacaktır. 18 yaşına kadar ödeyeceğiniz bu nafaka tamamen çocuğunuzun giderleri için kullanılmalıdır. Zaten velayet sahibi sağlıklı bir şekilde çocuklarınıza bakıyorsa bu sorumluluğunu o da yerine getirecektir. İştirak nafakasının ödenmemesi söz konusu olamaz. Aksi takdirde hukuki yaptırımlara maruz kalmanız mümkündür. Bu nedenle de iştirak nafakası ödenmek zorundadır.

Diğer Yazılarımız:

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Nafaka İptal Davası Nasıl Açılır?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir