Avukata Soru Sor

İnternet kullanımının insan yaşamına sağladığı en önemli fayda, iletişim olanaklarının artması ve verilerin olağanüstü bir hızda paylaşılmasıdır. Yaşamın hemen her alanına etkisi olan teknolojik gelişmelere hukuk alanında görev yapan avukatlar ve hukuk bürolarının da destek vermesi sebebiyle vatandaşlar kafalarındaki birçok soruya cevap bulabilmektedir. Özellikle Avukata sor şeklinde yapılan iletişim ve bilgi paylaşımları sonucunda birçok hukuki sorunun daha anlaşılır hale geldiği görülmektedir.

Hukuki konularda yeterli bilgi düzeyine sahip olmayan ve dava süreçlerinin nasıl ilerleyeceği hakkında herhangi bir fikri olmayan vatandaşlar, internet üzerinden online avukat uygulamalarına oldukça yoğun ilgi göstermektedir. Hukuk, bir ülkede yaşayan herkesin yararlanmasına olanak sağlayacak bir yapıya sahip olmasına rağmen, hukuk prensiplerine ilgisi olmayan kişiler için oldukça karmaşık süreçler barındırmaktadır. Günümüzde internet ortamında yayın yapan web siteleriyle oldukça büyük bir kitleye verilen bu tür hizmetlerde ağırlıklı olarak sorulan sorular arasında,

 • Nasıl dava açılır?
 • Dava dilekçesi nasıl yazılır?
 • Davanın türüne göre açılacağı mahkemenin öğrenilmesi
 • Dava dilekçesinde yer alması zorunlu olan bilgi ve belgeler nelerdir?
 • Dava süreçleri
 • Nasıl avukat edinebilirim?
 • Avukatlık ücretleri
 • Davaların ne kadar sürebileceği
 • Dava türlerine göre avukatlık ücretleri değişir mi?

Şeklinde genel soruların dışında, birbirinden farklı hukuk disiplinlerine sahip olan dava çeşitleri hakkında da hayati öneme sahip sorular sorulmaktadır. Bu tür uygulamaların insan yaşamına sağladığı katkılar ve bu tür platformlardan sağlanan bilgiler ışığında birçok insan geleceğiyle ilgili önemli hatalar yapmaktan kaçınabilmekte, sorunlarını hukuki yoldan nasıl çözebilecekleri ile ilgili önemli bilgilere sahip olabilmektedir.

 

Avukata Neler Sorulabilir?

Hukuk, yaşamın her alanıyla ilgili olarak toplumu düzenleyen ve devlet yaptırımlarıyla güçlendirilmiş bulunan kurallar ve yasalar bütünüdür. Her bir türü farklı prensiplerle çalışan hukuk dalları, içerisinde binlerce farklı uygulamayı barındırmaktadır. Bu sebeple avukata soru sor uygulamasıyla hizmet veren avukat veya hukuk bürolarına her konuyla ilgili sorular sorulabilmektedir.

Birçok avukat ve hukuk bürosu tarafından uygulanan bu yöntemde, bazı avukatlar e-mail, web sitesi, WhasApp üzerinden avukata soru sor gibi farklı uygulamalarla hizmet verdikleri alanları oldukça genişletmektedir. Bu tür iletişimin vatandaşlara sağladığı en önemli avantaj ise, bilgiye daha kolay erişebilmek, hukuki süreçlerle ilgili kaygılarından kurtulabilmek ve davası ile ilgili bilgi sahibi olan bir uzmandan birebir iletişimle görüş alabilmektir.

 

Avukata Sorulan Sorulabilecek Hangi Hukuk Dallarını Kapsar?

Avukata sor uygulamasıyla hizmet veren hukuk bürosu veya bireysel avukatlar, yukarıda da belirtildiği gibi, yaşama dair tüm alanları kapsayan hukuk dalları ile ilgili soruları cevaplamaktadır.

 • Aile hukuku
 • Ticaret hukuku
 • Ceza hukuku
 • İş hukuku, işçi-işveren hakları
 • Borçlar kanunu
 • Sigorta hukuku
 • Vergi hukuku
 • Trafik kazaları
 • Deniz ticareti hukuku
 • Fikri ve sınai haklar
 • Patent ve marka davaları
 • İhale hukuku
 • İmar hukuku
 • Vatandaşlık konuları
 • Yabancılar hukuku
 • Bankacılık ve finans hukuku
 • İnşaat hukuku

Hukuk tek bir ana başlıkta toplanmakla birlikte, her biri farklı yollarla işletilen hukuk prensipleriyle yürütülmektedir. Bu sebeple, internet üzerinden online avukat hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar davanın özüne dair sorular sormalı, alacakları cevaplar neticesinde dava süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmelidir. Öncelikle sorulacak soruların kısa ve öz olmasına ve sorunu en iyi açıklayacak şekilde kurgulanmasına özen göstermek gerekir.

 

Avukata Doğru Sorular Sormalısınız

Avukata soru sor, uygulamasına açık olan hukuk büroları veya avukatlara sorulacak soruların nasıl sorulması gerektiği büyük önem taşımaktadır. Avukata soru sormaktaki maksat, kişinin sorununa yönelik olarak maksimum fayda elde edilmesi olmalıdır. Bu sebeple soruların en doğru şekilde ve anlaşılır bir şekilde yöneltilmesi gerekir. Online avukat uygulamasından yararlanarak soru sormak isteyen vatandaşlar aşağıdaki hususlara özen gösterdikleri takdirde, ihtiyaçlarını giderecek yanıtları net bir şekilde alabileceklerdir.

 • Kısa ve öz sorular sormaya özen gösterin
 • Sorularınızı detaya boğmadan net bir şekilde sorun
 • Öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili sorularınız anlam bütünlüğüne sahip olsun
 • Her defasında birden çok soru sormak yerine, sizin için en önemli olanları kısa ve net cümlelerle sorun
 • Eğer birden çok sorunuz varsa, hepsini birden aynı anda sormamalısınız.
 • Çok fazla detay vermeniz konunun dağılmasına ve net olarak anlaşılmamasına sebep olabilir. Bu yüzden detay vermeden sadece sorunuzu sorun.
 • Sorduğunuz soru ile ilgili vereceğiniz bilgiler yanlış veya hatalı olmamalıdır. Bu tür durumlarda verilen cevaplar sizi yanlış yönlendirebilir.
 • Mümkün olduğu kadar avukatınızın ihtisası olan davalar hakkında soru sorun.
 • Sorularınızda saklanması gereken kişisel bilgileri vermemeye özen gösterin
 • Sorularınızı sormadan son bir kez kontrol ederek, doğru soruyu sorduğunuzdan emin olun.

 

İnternet veya Sosyal Medya Üzerinden Soru Sorma Hizmeti Nedir?

Teknolojik gelişmelerin insan yaşamına etkisi, alışkanlıkları tam anlamıyla değiştirmiş bulunmaktadır. Günümüzde alışverişten ürün ve hizmet tanıtımına, kişisel eğitimden sağlık sorunlarına kadar hemen her alanda internet üzerinden bilgi paylaşımı mümkün hale gelmiştir. Online avukat uygulamaları da, insanların hukuk alanında karşılaştıkları sorunları en doğru kaynaktan çözebilmeleri amacına yönelik olarak düzenlenmiş bulunmaktadır.

Günümüzde gerek ev, gerek ofis, gerekse serbest zamanlarda cep telefonu ve bilgisayarlarla bilgi paylaşımı mümkün hale gelmiş, yaşam hakkında tüm veriler daha kolay paylaşılır olmuştur. Online hukuk hizmetleri de, bu ana fikir üzerinden vatandaşların hukuki sorunlarının çözümünü kolaylaştırmayı hedeflemektedir. İstenilen zamanda, dilediğiniz yerden danışmanlık hizmeti alınabilmesine olanak sağlayan bu hizmet sayesinde merak edilen tüm hususlar avukat ofislerine gidilmeden çözülebilmekte, dava süreçleri ile ilgili ön hazırlıklar kolayca yapılabilmektedir.

 

Online Hukuk Danışmanlığının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Avukata soru sor veya online avukat hizmeti kapsamında verilen hizmetler birçok vatandaşın yaşamış olduğu hukuki sorunlarını uzman görüşler ışığında değerlendirebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tür hizmetlerin vatandaşa sağladığı en önemli avantajlardan biri de, daha hukuki sorunlar oluşmadan ortadan kaldırılabilmesine olanak sağlamasıdır. Ayrıca bu tür hizmetler sırasında verilen kişisel bilgiler, doktor-hasta ilişkisinde olduğu gibi sır olarak saklanmakta, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

İnternet üzerinden avukat danışmanlık hizmetleri bireylerin ev konforunda sorunlarını iletebilecekleri bir mecrayla ilişki kurabilmesine imkân sağlar. Böylece avukat arayışı ile zaman kaybetmeden hukuki sorunlar hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkün hale gelmektedir. Böylece hem zamandan tasarruf etmek mümkün olacak, hem de sorular sebebiyle oluşacak kafa karışıklığından kurtulmak mümkün hale gelecektir.

 

Boşanma Davaları İle İlgili Ne Tür Sorular Sorulabilir?

Günümüzde en sık dava konusu olan, eşlerin evlilik birliğini sürdürememesi sebebiyle açılan boşanma davalarıdır. Bu tür davalara ilişkin avukata soru sor uygulamasından faydalanmak suretiyle çok değerli bilgiler alabilmek mümkündür. Boşanma davaları, her iki taraf için de oldukça sancılı geçen süreçleri kapsamakta, hatalı bir davranış bireyin yaşamı sonuna kadar önemli sorunlarla boğuşmasına sebep olabilmektedir.

Özellikle çocukların velayetleri, tazminat, nafaka belirlenmesi, malların paylaşımı gibi konuları kapsayan boşanma davaları, büyük hassasiyet gerektiren davalardır. Boşanma davaları bireylerin isteklerine bağlı olarak anlaşmalı veya çekişmeli bir şekilde görülmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında dava öncesi hazırlanacak olan boşanma protokolü oldukça önemlidir. Çünkü mahkeme heyeti protokollerde yer alan maddeler ışığında kişilerin haklarını korumak suretiyle bir karara varabilmektedir. Anlaşmalı boşanma protokollerinde şüphe götürür bir durum olması veya eşlerden birinin bu anlaşmaya itiraz etmesi halinde davanın reddedilme riski mevcuttur. Bu tür durumlarda yeniden dava açılabilmesi için 3 yıl bekleme zorunluluğu vardır. Bu sebeple online avukat hizmetinden yararlanarak boşanma davaları hakkında çok önemli bilgiler elde etmek mümkündür. Anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafın da mahkeme huzurunda bulunması ve özgür iradeleri ile boşanma iradelerini beyan etmesi gerekir.

Ancak çekişmeli boşanma davalarında taraflar kendilerini temsil eden bir avukat vasıtasıyla da duruşmalara dâhil olarak sürecin yürütülmesini sağlayabilmektedir. Davalara şahsen veya avukatı vasıtasıyla katılmayan taraf, yokluğunda alınan boşanma kararları yüzünden önemli hak kayıplarına uğrayarak büyük sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sebeple avukata sor hizmetinden yararlanan ve boşanma davaları hakkında bilgi edinmek isteyenler detaylı bilgi talep etmelidir.

 

Ceza Davaları İle İlgili Ne Tür Sorular Sorulabilir?

Ceza hukuku, oldukça geniş bir kapsamı içerisinde barındıran ve genel ceza hukuku, özel ceza hukuku olarak birbirinden ayrılan iki farklı kolda incelenmektedir. Suçları ve cezalarını inceleyen bu hukuk dalı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden veya sosyal medyadan avukata sor hizmetlerinden yararlanarak gerekli bilgileri alabilmektedir. Ceza mahkemeleriyle ilgili sorunları olan vatandaşlar diğer hukuk dallarına göre daha hassas bir süreçten geçer. Çünkü dava sonuçları kişinin özgürlüğünün kısıtlanmasına ve mahkemece belirlenen sürelerle hapis cezalarına çarptırılmalarına sebep olabilmektedir.

Bu tür davalarda avukat bulundurmak veya sürecin bir hukuk bürosu tarafından tavsiye edilecek yöntemlerle izlenmesinde büyük yarar bulunmaktadır. Oldukça karmaşık dava süreçlerine sahip olan bu tür davalarda sürecin hatalı yürütülmesi önemli ve olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple internet üzerinden kurulacak iletişimlerde avukata dava ile ilgili en geniş bilgiler verilmeli, tatmin edici sonuçlar alınmalıdır.

 

İcra davaları İle İlgili Ne Tür Sorular Sorulabilir?

İcra davaları da boşanma davaları gibi sıkça karşılaşılan dava türleri arasında yer almaktadır. Bu tür davalarda da diğer davalarda olduğu gibi avukat tutmak zorunlu olmamakla birlikte, işleyişin oldukça karışık prosedürlerle yürütülmesi bazı durumlarda, hukuki destek alınmasını zorunlu kılmaktadır. İcra davalarında avukata sor hizmetlerine başvuran vatandaşların birçoğu, alacaklarını icra yoluyla ne kadar sürede alabileceklerini sormaktadır.   Herhangi bir borç sebebiyle icralık olmuş vatandaşlar da aleyhlerine açılmış bulunan icra davası sebebiyle girecekleri sorumlulukları öğrenmek adına sorular sormaktadır.

Bu tür davalarda online avukat hizmetinden yararlanılması oluşabilecek hak kayıplarının önlenebilmesi adına oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü icra takibi süreklilik arz eden ve oldukça sıkı işletilen süreçlere sahiptir. Davanın önemsenmemesi durumunda oldukça önemli ekonomik sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Ayrıca icra davalarında borçluya verilen sürelerin kaçırılmaması, yapılması gereken hukuki hamlelerin zamanında yapılabilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Tazminat Davaları İle İlgili Ne Tür Sorular Sorulabilir?

Avukata soru sor yoluyla başvuruda bulunan bireylerin en sık sorduğu sorulardan biri de, tazminat davaları ve hak kayıplarıdır. İş kazaları sebebiyle zarar görenler, trafik kazası mağdurları, boşanma tazminatları, işten çıkarılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatları sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bireylerin ekonomik yönden büyük sorunlar yaşamasında sebep olabilen bu tür davalar, mutlaka destek alınmasın gerektiren davalardır. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayacak maddi ve manevi sorunlarla karşılaşılması mümkün olabilmektedir. Online avukat hizmetinden yararlanmak suretiyle bu tür dava süreçleri hakkında da geniş bilgilerin edinilmesi mümkündür.

 

Avukata Sor Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

Online avukat hizmetleri ile vatandaşların hukuki sorunlarına destek olan bu tür uygulamalar, farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bazı hukuk büroları ve avukatlar sahip oldukları web sitelerinde yer alan başvuru formuyla soruları alırken, bazıları da E-mail veya WhatsApp yoluyla vatandaşlarla iletişim sağlamakta ve bilgi aktarımı yapmaktadır. Bazı hukuk büroları ise, canlı destek hatlarıyla haftanın her günü 24 saat soruları yanıtlama yoluna gidebilmektedir. Bu tür tercihleri vatandaşlar kendi imkânları doğrultusunda değerlendirmeli, sahip oldukları iletişim araçlarıyla iletişime geçmelidir.

İletişim sonrası verilen hizmetlerde memnun kalınması halinde bireysel olarak avukat ofisini ziyaret edebilir, dava sürecinin takibinde anlaşma sağlanabilir. Bu tamamen internet üzerinden ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti alan kişinin tercihlerine bağlıdır. Online danışmanlık hizmeti almış olmak mutlaka avukat ile anlaşma yaparak davasının takibini istemek anlamına gelmez.

 

Avukat Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet üzerinden, sosyal medya yoluyla, E-mail veya web sitelerinde bulunan başvuru formlarıyla avukata soru sor hizmetinden yararlanacak olan kişiler, öncelikle başvuru yapacakları avukatların uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Avukatlar, tüm hukuki süreçlere vakıf olmakla birlikte, bazı konularda ihtisas sahibidir. İnternet üzerinden sorulan sorularda genellikle birkaç gün içerisinde geri dönüş alınmakta, sorulan sorulara o konuda ihtisas yapmış avukatlar tarafından cevap verilmektedir. Avukata soru sormanın sağlayacağı en büyük avantaj, öncelikli olarak mevcut hukuki sorun ile ilgili doğru tespitler yapılmasını ve sorun oluşmadan çözülebilmesidir.

Avukata soru sor hizmetinden yararlanarak sorunlarını en doğru bilgi kaynağına yönelten kişiler, sorunlarının çözümüne yönelik tavsiyeler alabildikleri gibi, dava sürecinin nasıl yürütüleceği ile ilgili de önemli bilgiler edinebilmektedir. Bu sebeple avukata soru sormaktan çekinmemek, sorunu doğru anlatabilmek mevcut durumun zarar görülmeden veya en az zararla sonlandırılmasını sağlayacaktır. İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilen avukata sor uygulamaları, vatandaşların hatalı yol izlemelerini engelleyeceği gibi, hak kayıpları sebebiyle yaşanacak mağduriyetleri de engellemektedir. Bu sebeple herhangi bir çekingenlik göstermeden bu hizmetten yararlanmak gerekir.

 

Avukat Görüşmeleri Kişisel Bilgilerin Korunmasını Garanti Eder

Gerek internet üzerinden yapılan görüşmeler, gerekse sonrasında fiziki görüşmeler avukat- müvekkil arasında sır olarak saklanması garanti edilen kişisel bilgilerdir. Bu sebeple başvuru yapan bireyler, bu tür kaygılardan uzak bir şekilde gönül rahatlığıyla sorularını sorabilmektedir. Yaşadıkları dava süreçleriyle ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler, bu durum karşısında ne yapacağını bilmez bir duruma düşebilmekte, panik halinde hatalı adımlar atabilmektedir. Bunun sonucunda ise telafisi zor sonuçlarla karşılaşılması muhtemel sonuç olarak karşılarına çıkmaktadır.

Herhangi bir hukuki sorunla karşılaşıldığında, süreç geri dönülmez hale gelmeden mutlaka bir avukatla yüz yüze veya avukata sor yoluyla iletişime geçilmelidir. Aksi takdirde dava süreçleri içinden çıkılmaz bir hal alabileceğinden dolayı birey maddi ve manevi yönden büyük sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bireylerin yaşadıkları hukuki sorunlarda bir avukattan danışmanlık hizmeti talep etmesi halinde davanın nasıl ve nerede açılabileceği, dava açılması için yerine getirilmesi gereken şartların neler olduğu gibi sorunlar çözüme kavuşturulmaktadır.

Hukuki sorunlarda önemli olan en önemli unsur, yapılacak hamlenin en kısa sürede ve zaman geçirilmeden yapılması gereğidir. Davaları önemsememek, ötelemek veya akışına bırakmak sorunun daha da büyümesine yol açmaktadır.  Avukata sorulan sorular davanın nasıl yürüyeceğine ilişkin bilgiler verdiği gibi, ne tür kayıplarla veya kazanımlarla karşılaşılacağı hakkında bilgilerin de elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Gerek başvuru formları gerekse E-mail yoluyla avukata verilmekte olan şahsi bilgiler 1136 sayılı Avukatlık yasası ve Türkiye Barolar Birliği kuralları gereğince korunmakta, üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
1 cevap
 1. Furkan
  Furkan says:

  Benim 3 ay önce bi kızla görüşmem oldu 2 haftalık bir süre , aradan 3 ay geçti bu şahısla bir kere beraberliğimiz oldu kendi rızası ile aradan 3 ay geçti sonra ailesi tarafından öğrenilmiş ve ailesinden çok baskı görerek benimle birlikte olduğunu fakat benim ona zorla sahip olduğum gibi pislik bi itiraf ile suçlanıyorum şuan beraber ictigimiz ve benim onun içkisine uyuşturucu koyup onu bayıltıp tecavüz ettiğime dair pislik itiraflar alıyorum. Bundan 3 gün önce yani 11 mayısta aile uyelerinden önce annesi tarafından aradım kızıma tecavüz etmişsin sen deyince beynimden vurulmusa döndüm ve ne saclamıyorsunuz siz tecavüz ne demek diye kendisiyle konuştum sonra babası tarafından arandım bi ton tehdite maruz bırakıldim beni öldürüleceğini benim bulunduğum yere gelip öldüreceği hakkında bi ton küfür hakaret edildi .
  Ben memurum bu mahkemenin sonucunda ben mesleğimden olur muyum ayriyaten ellerinde hic bir delil vs yok birlikte olduğumuza dair sadece 3 ay önceki telefon konuşmalar mahkeme kararı ile çıkarılırsa bilinir onun dışında o telefon konuşmalarında da kizin bana hakaretleri tehditleri var en çok ayriyaten 2 hafta sonra görüşmeme kararı aldığım takdir de defalarca evime gelip beni rahatsız ettiği arabamı çizdiği beni sürekli arayıp kız tarafından hakaret ve tehditlere maruz birakildigim ev arkadaşım tarafından da sahittir

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir