Mahkeme Kararıyla İnternetten Haber ve İçerik Kaldırma

internetten içerik resim video haber kaldırma

İnternetten haber ve içerik kaldırma; ilgili yayınların özel hayatın gizliliğini ihlâl etmesi, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıması, yanlış ve yalan bilgiler ihtiva etmesi hâlinde mümkündür. Bunun için başvuru mercii Sulh Ceza Hâkimliği’dir.

Tespitin doğru olduğu ispatlanırsa mahkeme, içeriğe erişimin engellenmesine karar verecektir. Ardından bu karar kanun kapsamında ilgili sitelere tebliğ edilir. Suç teşkil eden bir durumun olduğu saptandığında internetten haber ve içerik kaldırma dâvâ süreci başlamış olur.

Bilinmesi Gereken Kavramlar

Dijital ortamda yayınlanan içerikler kapsamında kişisel sorumlulukların tespiti için kullanılan bazı kavramlar vardır. İnternetten haber ve içerik kaldırma konusunun iyi anlaşılabilmesi için bu kavramları bilmek önem taşımaktadır. Yapılan îtirazlarda ve yazılan talep dilekçelerinde şu kavramlar göz önüne alınmalıdır:

 1. E-Tespit: İnternette yer alan herhangi bir sosyal medya hesabındaki veya web sayfasındaki bilgi ya da verinin URL bazlı tarama ile tespiti Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenen 7 gün/24 saat esasına göre gerçekleştirilmektedir. E-Tespit talebinde bulunan kişi, hangi URL’nin içeriğini tespit ettirmek istiyorsa bunu Noterler Birliği’ne ait veritabanına iletir. Kendisine verilen e-tespit başvuru numarası ile, mesâi saatleri içerisinde bir notere müracaat eder. Böylelikle online tespitin kağıda aktarımı ve noter tarafından onaylanması sağlanır. Özel hukuk uyuşmazlıklarına sebebiyet veren fiiller, internette işlenen suçlar kesinlik kazanır.
 2. İçerik Sağlayıcı: Siteye yorum yapan, yazı gönderen, fotoğraf, ses, video yahut bunun dışında bir içerik veya bilgi yayınlayan herkes bu kavramın muhtevâsına girmektedir. Bir haberin altına yorum yazan okuyucular, Youtube’a video yükleyenler, sözlük sitelerine entry girenler buna örnektir. İçerik sağlayıcılar bağlantı verdikleri web sayfalarının içerikleriyle sorumlu tutulmaz. Fakat bunu nasıl sunduğu önemlidir. Eğer bağlantı verdiği içeriği benimsemişse ve diğer kullanıcıların da buna ulaşmasını amaçlıyorsa genel hükümler iktizâsınca bu linklerin içeriklerinden de sorumlu tutulacaktır.
 3. Yer  Sağlayıcı: İçerik sağlayıcıların yani internet kullanıcılarının kullandığı web sitesinin ‘Hosting’, ‘İşletmeci’ veya ‘Mülkiyet Hakkı Sahibi’ hizmeti veren firmadır. Yer sağlayıcı kullanıcıların içerik yayınlamalarına imkân tanır.
 4. Erişim Sağlayıcı: İnternet ortamına kablosuz veya kablolu erişim olanağı sunan tüzel veya gerçek kişilerdir. Kullanıcıların belirli bir ücret mukabilinde internete bağlanmasını sağlar. ‘İSS’ (internet servis sağlayıcı) olarak da bilinir. Kablonet, TTNET,, Superonline buna örnektir. Erişim sağlayıcı, kendisi üzerinden erişim sağlanan bilgilerin hukuka uygunluğundan sorumlu değildir. Fakat herhangi bir kullanıcısının yasalara aykırı içerik yayınladığı kendisine bildirilirse içeriğe erişim engeli getirmekle yükümlüdür.
 5. İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcı: Kullanıcılara belirli bir süre dâhilinde ve belirli bir mekânda internete erişme imkânı sunan tüzel ya da gerçek kişilerdir. Müşterilerinin Wi-Fi ağını kullanmasına izin veren kafeler, okullar, restoranlar, oteller, internet kafeleri buna örnektir.

 

Dava Süreci İşleyişi

Sulh Ceza Hâkimliği’ne müracaat etmeden önce, web sitesinin yer ve içerik sağlayıcısıyla iletişime geçilebilir. İlgili video, ses, metin ve görüntü gibi kayıtların kaldırılması talep edilebilir. Bunu yapmak istemeyenler veya sonuç alamayanlar mahkemeye müracaat etme yolunu tercih edebilir. Gerçek kişiler de tüzel kişiler de internetten haber ve içerik kaldırma davası için mahkemeye başvurma hakkına sahiptir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlangıçta tedbir talebi olarak 4 saatlik erişim yasağı uygular.

Hâkim 48 saatlik araştırma neticesinde tedbir talebi kararı onayı verecektir. Erişim engelleme kararının çıkmaması hâlinde tedbir kararı da hükmünü yitirecektir. Kararın çıkması durumunda davaya konu yayın veya haber kaldırılacaktır. Bu hukuku sürecin koordine edilebilmesi için bir bilişim avukatından yardım alınmalıdır.

İnternetten haber ve içerik kaldırma için şu durumlar üzerine dava açılabilir:

 1. Özel hayatın gizliliği
 2. Kişilik haklarına saldırı
 3. Kişilik hakkı ve mâsumiyet karînesinin ihlali
 4. Unutulma hakkı çerçevesinde yayın vb.

 

Kişilik Haklarına Saldırı Durumunda İnternetten Haber veya İçerik Kaldırma

Kanunlarla güvence altına alınan kişilik haklarının internette yapılan paylaşımlar nedeniyle zedelenmesi hukuki süreç başlatmak için geçerli bir sebeptir. Sürecin şikâyetçi lehine sonuçlanmasıyla birlikte maddî ve mânevî tazminat talep etme hakkı doğar. Tarafların cevap ve tashih ile uzlaşması da mümkündür.

Kişilik haklarının ihlâline örnek olarak; aşağılama ve hakaret gibi olaylar gösterilebilir. Yanlış haberle kişinin topluma hâin veya hırsız gibi sıfatlarla lanse edilmesi kanunlarca suç kabul edilmektedir. Bu ithamlar mâsumiyet karînesini ihlâl kapsamında değerlendirilir.

Kişinin yargılanmadıkça hüküm giymesi söz konusu değildir. Suçlu olduğu kesinleşmediği müddetçe mâsum sayılır.

 

Sosyal Medyadan Haber Kaldırma

İnstagram, Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya platformlarında kamu menfaatinin gözetilmesi, özel hayatın gizliliği, suç işlenmesi, unutulma hakkı, kişilik haklarının ihlali ve benzeri gerekçelerle Sulh Ceza Hâkimliği’ne müracaat edilebilir. Kişinin önce paylaşımı yapan kişiyle irtibata geçerek içerik kaldırma talebini iletmesi gerekir. Sonuç alınamadığında uzman bir avukat tarafından dilekçe doldurularak başvuru yapılabilir. Şikâyete konu paylaşımlar da dilekçede yer almalıdır.

 

Google’dan Haber Kaldırma

İnternetten haber sildirme işlemi Google arama sonuçlarına yönelik ise bu haberin ilgili siteden kaldırılmasına da ihtiyaç vardır. Haber Google arama sonuçlarından ve önbellekten silindiği halde yer aldığı sitede hâlâ erişime açıksa, bu durumda haberin sıralama sonuçlarından çıkarılmış olması pek fayda sağlamayacaktır.

 

Suç İşlenmesi Nedeniyle İçerik Kaldırılması ve Erişim Yasağı

İnternet ortamındaki yayınlar aracılığıyla suç işlendiğine ilişkin ‘yeterli şüphe’ oluşması durumunda erişimin engellenmesi veya içeriğin çıkarılması kararı verilebilir. Savcılığın bir iddiânâme ile ceza davası açabilmesi için ‘yeterli şüphe’ şartı tahakkuk etmiş olmalıdır.

Söz konusu suçlar şunlardır:

 1. Çocukların cinsel istismarı
 2. İntihara yönlendirme
 3. Sağlık için tehlikeli madde temin edilmesi
 4. Uyarıcı veya uyuşturucu madde kullanımının kolaylaştırılması
 5. Fuhuş
 6. Müstehcenlik
 7. Kumar oynanması üzere imkân ve yer sağlanması
 8. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Kanunu’nda zikredilen fiiller

 

Unutulma Hakkı Nedeniyle Haber ve İçerik Kaldırma

Kişi; geçmişte yaşadığı bir olaayla ilgili görüntü, ses, video, haber gibi içerik kayıtlarının meydana getirdiği mağduriyeti gidermek amacıyla, Unutulma Hakkı kapsamında ilgili haberin veya içeriğin kaldırılmasını talep edebilir. Olayın üstünden uzun bir müddet geçmiş ve mağduriyet oluşturan içerik güncelliğini yitirmişse, web sitesinin o sayfasına erişim engellenebilir. Bu, URL bazlı bir engellemesi olup; web sitesinin tamamıyla yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

İnternetten haber ve içerik kaldırma işlemi Unutulma Hakkı çerçevesinde yapılıyorsa bu, kişinin –deyim yerindeyse- arama motorlarındaki sicilini temizler, sâbıkalı görünmesine engel olur. Örneğin işlediği bir suçtan dolayı cezaevine giren kişi, cezanın infâz edilmesinden sonra, güncelliği kalmayan bu olayla ilgili haberlerin kaldırılmasını talep edebilir veya bunlara erişimin durdurulmasını isteyebilir.

Bunun gerçekleştirilebilmesi için; yayın içeriği, ne kadar süre yayında kaldığı, tarihsel bir veri olup olmadığı, güncelliğinin devam edip etmediği, kamu yararına katkı sağlayıp sağlamadığı (geleceğe ışık tutması vb.), kişinin ünlü veya siyasetçi olup olmaması, içeriğin konusu araştırılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir